Každým rokem se na území Mexika ocitají desítky tisíc migrantů, kteří cestují ze svých domovů v Latinské Americe k hranicím Spojených států amerických. Ve svém cíli, na území USA, hledají lepší život, práci a hlavně naději, že se jim podaří vymanit z chudoby a finančně pomoci svým rodinám. Více než devět z 10 migrantů pochází ze států Střední Ameriky, většinou ze Salvádoru, Hondurasu, Nikaraguy či Guatemaly. Jejich odhodlání a víra ve vlastní naplnění amerického snu je vedou na jednu z nejnebezpečnějších cest na celém světě.
Tito muži, ženy i děti se během své pouti téměř nevyhnutelně ocitají v ilegalitě, neboť většina z nich přechází hranice států bez potřebných povolení. Stávají se tak pro úřady neviditelnými poutníky. Důsledkem toho se stávají také velmi lákavou obětí pro překupníky, obchodníky s bílým masem i snadným terčem mnoha jiných útoků.
V největší míře se to děje právě v Mexiku, kde migrantům čekajícím na šanci přejít hranice do USA často hrozí nejrůznější formy zneužívání. Mnozí končí v rukách zločineckých skupin a mizí beze stopy. Jiní čelí diskriminaci, ženy navíc často sexuálnímu násilí. Některé lidskoprávní organizace monitorující situaci odhadují, že obětí sexuálního útoku se během své pouti stane až šest z deseti žen a dívek.
Tyto neutěšené statistiky zapříčiňuje jen nepatrná šance, že se migranti dovolají spravedlnosti. Trestní oznámení podaná migranty bývají jen zřídka skutečně vyšetřována. Naopak je mnohem pravděpodobnější, že se migrant oznámením prozradí a skončí zadržen předtím, než bude vyhoštěn ze země. Právě strach z deportace je hlavním důvodem, proč většina migrantů žádný útok na svojí osobu neoznámí.
Ve velmi těžké situaci se však v Mexiku ocitají nejenom samotní migranti, ale i jedinci a organizace chránící jejich práva. Ti totiž hrají klíčovou roli nejen v poskytování pomoci migrantům, ale i v zaznamenávání trestných činů, které jsou na nich páchány. Pro svoji práci se tak často stávají terčem útoků ilegálních organizovaných skupin i samotných úřadů. Jedním z těchto obránců práv migrantů je i otec Alejandro Solalinde Guerra, který vede centrum pro migranty ve městě Ixtepec ve státě Oaxaca.
Mexická vláda se nedávno zavázala, že s tímto neutěšeným stavem skoncuje a začne jednat ve prospěch práv všech migrantů na svém území. V této souvislosti již přijala několik vítaných legislativních i jiných opatření. Ta se týkala například zlepšení ochrany dětí bez doprovodu. Stále však chybí koordinované institucionální zabezpečení, jež by vedlo k efektivní ochraně migrantů a vyšetřování všech trestných činů, kterým padli za oběť.
Amnesty International v dubnu 2010 spustila rozsáhlou kampaň na podporu migrantů v Mexiku, v jejímž rámci vznikl krátký dokument „A Hidden Journey Across Mexico: The Invisibles“ (Skrytá pouť napříč Mexikem: Neviditelní) natočený ve spolupráci se slavným mexickým hercem Gaelem Garcíou Bernalem. Tento dokument bude společně s výstavou fotek o migrantech k vidění během Týdne pro Mexiko. Podpořit práci obránců práv migrantů a zároveň pomoci migrantům budete moci darováním či zakoupením ponožek, které budou zaslány do centra otce Solalinde ve městě Ixtepec.
Autorka: Kristýna Andrlová, Skupina pro mezinárodní otázky AI